Kůže a péče o ni
O KŮŽI....
Kůže je velmi archaický až archetypální a zároveň naprosto nadčasový materiál. Je už několik tisíc let stále v módě a zároveń je ještě i dnes nepřekonatelná co do trvanlivosti výrobků.
V Arché zacházíme s kůží při výrobě zacházím vždy šetrně a s úctou. Pamatujeme na její organický původ. Používáme výhradně pravou přírodní tříslem činěnou kůži, kterou sami barvíme českými barvami. Většinou se jedná o hovězinu, ale používáme i tříslem činěnou koziku a skopovici. Tyto materiály vyhledáváme jednak proto, že jsou krásné a svou povahou jemnější, než hovězina, ale také proto, že oproti pro činění efektivnějším (silnějším a větším) hovězinám, kozinky a zejm. skopovice častěji končí bez využití na kafilériích.
Organickým původem kůže je také dané, že jsou na ní občas drobné jizvičky či jemné škrábance. Jsou její přirozenou součástí a pokud se nejedná o opravdu velkou nebo zejm. funkční vadu, bereme je jako prvek, který výrobkům dodává na osobitosti a necháváme je na kůži přiznané. Ze stejného důvodu rádi občas používáme i přirozený tvar krajů vyčiněné kůže
Odstín kůže se časem a používáním mění. Na aktuální podobě Vašeho výrobku s tak sami podílíte každým dotekem či laskavou péčí ;-).
PRAVIDELNÁ ÚDRŽBA:
Kůže má sama o sobě velký potenciál být velmi trvanlivá. To je také jeden z důvodů, proč nás provází již po desítky tisíc let a nikdy své místo neztratila. Přesto, že je trvanlivost její základní vlastností, můžete ji u svého výrobku výrazně podpořit správným zacházením a péčí. Opečovaný výrobek se Vám kromě delší životnosti odvěčí i tím, že se mu vrátí jeho zašlá krása.
Máte-li pocit, že nevíte jak na to, můžete zjednodušeně vycházet z předpokladu, že kůže Vašeho výrobku funguje podobně, jako Vaše vlastní pokožka, jen je ochuzena o vnitřní péči. Tato péče jí tedy s určitou pravidelností musí být dodána zvenčí. Pohybujete-li se v mrazivém počasí, na přímém slunci či v prostředí, kde se výrazně střídají teploty či vlhkost, Vaše pokožka vysychá a má tendenci tvořit všelijaké prasklinky a nejinak na tom je i kůže Vašeho výrobku. Abyste tomu zabránili nebo nejlépe předešli, stačí se starat o to, aby kůže…ta Vaše i ta na botách či kabelce, zůstávala vláčná. V případě kožených výrobků Vám k tomu dobře poslouží balzám k tomu určený.
Balzámů určených k péči o kožené výrobky je na trhu velká spousta. Mým doporučením je volit ty, jejichž složení je v podstatě jednoduché a vystačí si se třemi až čtyřmi složkami. Parfém Vaše kabelka nijak zvlášť neocení. Lépe jí udělají přírodní složky jako včelí vosk, lanolín či některé přírodní oleje! U těch je ale dobré být opatrný a zkontrolovat si, že konkrétní balzám s konkrétním olejem nemění barvu výrobku způsobem, který byste si nepřáli. Pokud netrváme na čistě přírodní variantě, bývá součástí balzámů zpravidla lékařská vazelína a terpentýnový olej.
Z českých produktů můžete např. zvolit balzám BANG UNIVERSAL.
Aplikace: Balzám naneste na měkký hadřík či houbičku a krouživými pohyby rovnoměrně roztírejte po celém povrchu produktu včetně linií šití (POZOR: i nitím promazání svědčí!). Balzám Roztírejte tak dlouho, dokud ho kůže přijímá. Pokud Vám někde vznikl přebytek, který už se nevstřebává, setřete ho papírovým ubrouskem. Kůži pak nechte ideálně alespoň deset hodin odpočívat. Pokud chcete zlepšit impregnační efekt, můžete po deseti až 12 hodinách celý proces zopakovat.
ŠKRÁBANCE:
Přirozenou vlastností zejm. hlazené kůže je tendence ke vzniku rýh a škrábanců. Často stačí i poměrně málo intenzívní kontakt s nějakých ostřejším předmětem….kamínky na omítce domu, o který se opřete, nehty, klíči atp. Pokud na svém tašce, kabelce či pouzdru shledáte nepříjemné množství podobných škrábanečků a nejedná-li se o hluboká poškození, nemusíte věšet hlavu. I zde Vám pomůže promazání balzámem a rozleštění hadříkem. Produkt může po chvilce takové péče rozkvést znovu o mnoho procent. Promazání navrátí povrchu hloubku barvy a jednotný vzhled.
ZNEČIŠTĚNÍ:
Čištění kožených výrobků: Stane-li se ta nepříjemnost, že se Váš kožený výrobek znečistí, je třeba zvážit pomoc odborníka. Jde-li o malé znečištění např. od bláta či jiné neagresivní špíny, je možné použít jen velmi jemně mýdlovou pěnu a lehce navlhčený hadřík nebo houbičku (Pozor - nikdy nepoužívejte ostrou stranu houbičky ani velké množství vody!) a špínu oparně odstranit. Jde-li o komplikovanější znečištění, je lepší vyhledat odborníka. Kožené výrobky nikdy neperte ani celé nenamáčejte. Voda jim dělá velmi nedobře a často, zejm. u ručně barvených produktů z tříslem činěné usně může způsobit vznik skvrna a znehodnocení povrchu.
Specifický tip pro některé druhy znečištění je, že je můžete vyzkoušet odstranit gumou na gumování. Dejte ale pozor, aby nebyla barvená a sama nezanechávala skvrny.
PROMOČENÍ:
Vždy je dobré se s koženými výrobky vyhnout vodě a zejm. pak jejich kompletnímu promáčení. Voda a následné vysušování způsobuje přesušení, puchření kůže, barvené změny či změnu dalších optických vlastností povrchu. Pokud s Vám ale i tak stane, že výrobek např. promokne, vždy je třeba ho dát při první možné příležitosti vyschnout ideálně na suché a ne příliš teplé místo. Pokojová i mírně chladnější teplota je optimální. Nikdy nesušte kožené výrobky v zájmu urychlení na topení, fénem či jinými zdroji intenzívního tepla. Kůže potřebuje vysychat jistě ale pozvolna!
USKLADĚNÍ:
Kožené výrobky skladujeme vždy na suchém a temném místě. UV záření způsobuje tmavnutí kůže a vlhkost růst plísní. Pokud produkty skladujete v obalech či krabicích, volte vždy prodyšné materiály. Pro dlouhodobé skaldování nepoužívaných nebo sezónních výrobků je dobré výrobek vždy očistit, ošetřit balzámem, nechat alespoň den či dva odpočinout a teprve potom uskladnit. Pro zachování tvaru výrobky uskladňujeme vyplněné, např. zmačkaným papírem do optimálního tvaru.
PŘEJI VÁM, ABY VÁM VAŠE KOŽENÉ VÝROBKY BYLY VE SVÉ FOTELNÉ A NADŠČASOVÉ ELEGANCI SPOLEHLIVÝMI A STÁLÝMI POMOCNÍKY V NESTÁLÉ DOBĚ.